Fidget spinner, neboli také někdy česky nazývaný jako točítko, je nejčastěji plastová hračka kruhového tvaru se třemi hroty, v jejímž středu je umístěno ložisko, za které se chytne a roztočí se, to je vše, nic víc, nic míň. Právě v jednoduchosti je ale její krása. Samozřejmě už existují i takoví lidé, kteří s touto jednoduchou věcičkou umí dělat různé triky a zdaleka už se nejedná o pouhé točení v ruce, ale jde tu o složité věci, které vyžadují opravdové soustředění a plnou pozornost. Například roztočení několika spinnerů na sobě, roztočení spinneru na různých částech těla, například na nose, házení točícícho spinneru z ruky do ruky nebo třeba rotující spinner s propiskou uprostřed.
Cenová dostupnost spinnerů
Na spinneru je zajímavé, že přestože je to věc, která doslova dobyla svět, stále je to cenově velmi nenáročná zábava. Za příznivou cenou zřejmě stojí fakt, že na hračku nemá nikdo žádný patent, spinner tak může vyrábět snad kdokoli. Za vynálezce této věcičky je považována američanka Catherine Hettinger, podoba této hračky se od nynější ale lišila. Tato žena z Floridy původně vytvořila spinner jako pomůcku pro děti, které trpí autismem či hyperkinetickou poruchou chování, známou také jako ADHD syndrom. Byl pomůckou, díky které se měly děti lépe soustředit, což opravdu funguje. Tuto hračku nějakou dobu firmy nechtěly vůbec vyrábět, až na konci roku 2016 vydala společnost Forbes článek o tomto zázračném produktu a zařadila ji do kategorie „must have“ věciček, od té doby je to opravdový bestseller, který zasáhl nejen děti, ale i dospělé, kterým se hodí jako antistresová pomůcka do práce.
Jak spinner může vypadat
Spinnerů je v dnešní době opravdu velká spousta a jsou vyráběny z různých materiálů (plast, kov – mosaz, nerezová ocel, hliník, měď, ale i třeba dřevo) a snad ve všech možných barvách i tvarech, existují spinnery ve tvaru lebky, květiny či symbolu dolaru. Jeho nevýhodou je snad pouze to, že je o něj tak veliký zájem, že je stále vyprodaný.
A co Vy, už jste spinner vyzkoušeli?