Obecně se říká, že ty úplně nejméně spolehlivé baterie pochází z firmy Apple (ať už jde o Apple iPhone 5s nebo Apple iPhone 8). No něco na tom určitě bude, protože každý mluví z vlastních zkušeností. V těchto mobilních telefonech jsou používány tzv. Lithium-iontové baterie, které mají samozřejmě přímý vliv na výkon. Sice mají zpočátku větší kapacitu a nabíjejí se rychleji, nicméně postupem času (poměrně brzy) stárnou.
Jejich životnost tedy není bůhví jaká, a proto jsou uživatelé těchto přístrojů nuceni ji (alespoň jednou v průběhu dvou let) vyměnit, popřípadě koupit nový mobilní telefon – .Dalším velkým hráčem na trhu chytrých telefonů je nepochybně Samsung. Ačkoliv používá stejný druh akumulátoru jako Apple, jejich výdrž je delší a nevyžaduje ani tolik časté výměny (maximálně jednou za dva roky), což ovšem také závisí na tom, jak se o ni majitel stará. Každopádně z mnoha různých testů i názorů odborníků je jasné, že např. úplně nový Samsung S7 edge vydrží až o dvě hodiny déle než stejně starý iPhone 6s. U nejnovějších modelů (iPhone X a Samsung Galaxy S8) se ale „skóre“ vyrovnává. Zatímco průměrnou pohotovostní dobu má z těchto kousků pořád lepší Samsung, tak dobu při prohlížení internetu už vede iPhone X a to rovnou o slušné čtyři hodiny.
Jak se o baterii starat?
Důležitým faktorem je ale samozřejmě i míra toho, jak si baterie vážíte a jak se o ni staráte. Existuje totiž několik tipů pro prodloužení životnosti:
1. Vyhýbat se přehnaným teplotám – typické tropické teploty nad 35 °C jsou pro vaši baterii škodlivé. Dbejte tedy na to, aby byl váš mobil v tomto období ve stínu a na chladnějších místech.
2. Sundávat při nabíjení kryt – pokud se mobilní telefon při nabíjení zahřeje na vysokou teplotu, může to přímo ovlivnit kapacitu baterie. Proto teda raději vždy sundávejte kryt.
3. Stáhnout nejnovější software – nejnovější verze operačního systému mívají lepší režim úspory energie, což má na výdrž nemalý vliv.