Mikroskopu už je pět set let

Také jste se na základní škole na následující hodinu těšili, když se Vám na lavicích objevil mikroskop? Většinou se tak dělo při hodinách přírodovědy a my jsme s touto technickou pomůckou prohlíželi
–         křídla mouchy
–         kapku dešťové vody
–         pavoučí nohu.

Najednou byl svět úplně jiný.Není divu. Byl několikanásobně větší. Zvětšení u školních mikroskopů bývá většinou čtyřicetkrát až tisíckrát. Nikdy bych nevěřila, že první mikroskop bude slavit už půl tisíciletí.
·        Sestrojili ho bratři Zachariaš a Jan Jannesové z Nizozemska.
·        Fungoval ale spíše jako statická lupa.
·        Zvětšení, které poskytoval, nestačilo k vědeckým účelům.

Nápad už byl ale na světě, a tak stačilo jen ho dotáhnout dál. Roku 1676 se to povedlo Antonovi van Leeuwenhoekovi. Krajanovi prvních mikroskopických průkopníků. Van Leeuwenhoek byl velice chytrým mužem.
Pomocí svého mikroskopu objevil
–         mikroorganismy
–         krevní buňky
–         spermie
–         svalová vlákna.
Pro celý svět se stal otcem mikrobiologie.


Milionkrát větší svět

První mikroskopy si na své masové šíření musely ještě chvilku počkat. Do výroby se dostaly až roku 1847. Mikroskop je dodnes velice důležitou pomůckou ve výzkumných ústavech, kde se vyskytuje několik druhů.
·         Nejznámějším a nejpoužívanějším je optický mikroskop.
Skládá se
–         z optické soustavy
–         z osvětlovací soustavy
–         z mechanického zařízení.

Svět, který mu nabídnete na sklíčku, zvětší dvou tisíckrát. Máme i mikroskopy, které dokáží dosáhnou i třítisícového zvětšení. Tady už nastává malý problém. Obraz je rozmazaný a špatně se rozeznává.
·        Jeden mikroskop, který zvětšuje až milionkrát, se v laboratořích výzkumných ústavů používá. Je to elektronový mikroskop. Využívají se v materiálovém výzkumu nebo v biologických aplikacích.
·        Jestliže chcete získat děti pro vědeckou práci, postačí mikroskop dětský, který zvětší stokrát.